PoradnikiCo warto wiedzieć o substancji czynnej azoksystrobina
green and white tractor on green grass field during daytime

Co warto wiedzieć o substancji czynnej azoksystrobina

Azoksystrobina jest jedną najczęściej wykorzystywanych substancji czynnych w ochronie grzybobójczej roślin uprawnych. O jej dużej popularności świadczy fakt, że na początku 2024 roku w Polsce do sprzedaży było dopuszczone aż 105 fungicydów zawierających azoksystrobinę solo lub w mieszaninie formulacyjnej z innymi substancjami. Najbardziej znaną azosksytrobiną jest fungicyd Amistar 250 SC, którego producentem jest Syngenta, natomiast nie można zapomnieć również o innych produktach, takich jak Strobe 250 SC od polskiego producenta środków ochrony roślin ProAgri.

Azoskystrobina — inspirowana grzybami

Prowadzone liczne badania w latach 70-tych i 80-tych XX wieku wskazywały na to, że substancje produkowane przez różne szczepy grzybów działają antagonistycznie w stosunku do sprawców najważniejszych ekonomicznie chorób roślin uprawnych. Ta obserwacja była podstawą do rozpoczęcia prac nad przygotowaniem substancji, uzyskiwanej na drodze syntez chemicznych i posiadających podobne właściwości jak te, pozyskiwane z grzybów np. Strobilurus tenacellus  oraz Oudemansiella mucida. Uzyskany na drodze syntez chemicznych związek, charakteryzował się odpowiednią stabilnością oraz wysoką skutecznością fungistatyczną. Mógł z powodzeniem zostać wykorzystany jako substancja czynna w środkach grzybobójczych.

Od połowy lat 90 – tych w Polsce

Azoksystrobina, substancja czynna zawarta między innymi w fungicydzie Strobe 250 SC, jest bardzo ważnym i często wykorzystywanym składnikiem fungicydów. Po raz pierwszy została wprowadzona do sprzedaży w Europie Zachodniej 1996 roku, a w Polsce została zarejestrowana w 1997 roku. Od tego czasu rolnicy mogą wykorzystywać ją w programach ochrony roślin uprawnych. Można powiedzieć, że od momentu wprowadzenia cieszy się niezmiennie dużą popularnością i jest bardzo często aplikowana w zbożach, rzepaku, czy też uprawie warzyw.

Jest zaliczany do grupy 11 według klasyfikacji FRAC i na choroby działa głównie zapobiegawczo, a w mniejszym stopniu interwencyjnie. W stosunku do rośliny uprawnej ma działanie systemiczne.

Szeroki zakres stosowania

Bardzo dobra skuteczność działania w zwalczaniu najważniejszych ekonomicznie chorób w najróżniejszych gatunkach roślin uprawnych znalazła potwierdzenie w jej powszechnej aplikacji w różnych strefach klimatycznych.

Azoksystrobina, jak np. ta https://osadkowski.pl/produkt/strobe-250-sc-1l-azoksystrobina–s-119110, jest stosowana w ochronie ponad 300 gatunków roślin uprawnych, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wśród nich znajdują się zboża, rzepak, ziemniaki, buraki cukrowe, kukurydza, rośliny motylkowe i strączkowe, a także wiele gatunków warzyw, owoców i roślin ozdobnych oraz cytrusy.

Doskonałym przykładem wykorzystania właściwości grzybobójczej w stosunku do bardzo szerokiego spektrum chorób występujących w wielu gatunkach roślin uprawnych, jest Strobe 250 SC, które zgodnie z etykietą instrukcją stosowania, może być aplikowane w ponad 60 uprawach.

Eksperci szacują, że wartość sprzedaży produktów zawierających substancję czynną azoksystrobina przekracza miliard dolarów.

Eliminacja najważniejszych chorób w kluczowych uprawach

Skutecznie zwalcza wiele gospodarczo ważnych chorób roślin uprawnych, powodowanych przez różne rodzaje grzybów. Do tych chorób należą m.in. rdze, septoriozy, mączniaki, alternariozy, szara pleśń, krzyżowych, zgnilizna twardzikowa, sucha zgnilizna kapustnych, antraknoza, chwościk, fuzariozy i inne.

Nie tylko zwalczanie chorób

Związki wydzielane przez grzyby i bakterie mogą wpływać korzystnie na wzrost i rozwój rośliny uprawnej. Z racji tego, że substancja czynna azoksystrobina, jest ich syntetycznym analogiem, również wykazuje właściwości fitotoniczne. Wpływa na procesy metaboliczne i fizjologiczne roślin uprawnych, w efekcie czego wykazują one większą tolerancję na stres abiotyczny i biotyczny. Liczne obserwacje, prowadzone na roślinach po zastosowaniu fungicydów zawierających substancję czynną azoksystrobina wskazują, że roślin wykazują dłuższą zieloność i wolniej zamierają. Oznacza to, że aparat asymilacyjny, może dłużej prowadzić proces fotosyntezy i produkować więcej energii niezbędnej do budowania plonu handlowego.

Stosowana solo oraz w mieszaninach

Substancja czynna azoksystrobina występuje w środkach ochrony roślin samodzielnie, jednak bardzo rzadko aplikowana jest samodzielnie. Z reguły jest elementem programów ochrony grzybobójczej, które zawierają też substancje czynne z innych grup chemicznych. W praktyce rolniczej są to najczęściej triazole, które wykazują bardzo dobre działanie interwencyjne i wyniszczające.

W celu optymalnego wykorzystania potencjału produktu oraz wygody aplikacji substancja czynna azoksystrobina wykorzystywana jest jako składnik mieszanin formulacyjnych z:

  • difenkonazolem
  • tebukonazolem
  • protiokonazolem
  • folpetem
  • fluazynamem

Zastosowanie łącznie z innymi substancjami czynnymi wzmacnia efekt grzybobójczy oraz ogranicza ryzyko powstawania zjawiska odporności grzybów na działanie fungicydów

Sięgnij po azoksystrobinę z firmy Osadkowski

Strobe 250 SC to koncentrat w postaci stężonej zawiesiny, który zawiera 250 g substancji czynnej. Jest to najbardziej znana i ceniona formulacja przez rolników. Stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie przeciwko chorobom grzybowym i grzybopodobnym. Szeroka etykieta daje możliwość zastosowania w głównych uprawach (zboża, rzepak), ale również w wielu gatunkach warzyw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.