OgródTulipany – jak i kiedy sadzić te piękne kwiaty cebulowe

Tulipany – jak i kiedy sadzić te piękne kwiaty cebulowe

Tulipany to wyjątkowo popularne kwiaty cebulowe. Chętnie sadzi się je w ogrodach, ale sprawdzają się również jako kwiaty cięte. Szczególnie lubiane są w Holandii, gdzie znajduje się wiele pól tulipanów, a nawet organizowany jest festiwal tulipanów.

Te piękne kwiaty pochodzą z Azji, a dokładnie występują naturalnie w Turcji, Iranie, Kazachstanie oraz północno-wschodnich Chinach i Japonii. W Europie natomiast pojawiły się w XVI wieku.

Tulipany dzieli się na około 120 gatunków i niezliczoną ilość odmian. Większość z nich charakteryzuje się sztywną, prostą łodygą z pojedynczym kwiatem na końcu. Wiele gatunków wytwarza kwiat o kielichowatym kształcie. Tulipany wykształcają też liście.

Rośliny te, w zależności od odmiany różnią się kolorem, wielkością, kształtem kwiatów oraz wymaganiami.

Popularne rodzaje tulipanów

 • Tulipan Darwina – dorasta do dość dużych rozmiarów, charakteryzuje się kielichowatymi kwiatami o różnych barwach. Ten gatunek kwitnie na przełomie kwietnia i maja.
 • Tulipan Botaniczny – osiąga około 15-25 cm wysokości, zalicza się do mniejszych rodzajów. Jego liście przypominają trawę.
 • Tulipan Liliokształtny – ten gatunek charakteryzuje się kwiatami o wąskich i ostro zakończonych płatkach, które rozszerzają się na górze. Dorasta do około 50-60 cm wysokości.
 • Tulipan Papuzi – wyróżnia się kwiatami o oryginalnie pofalowanych płatkach. Występuje w ciekawych kolorach, może być wielobarwny. Wygląd jego kwiaty przywodzi na myśl kolorowe skrzydła papugi.
 • Tulipan Pełny – kształtem kwiatów przypomina nieco róże lub piwonie. Jest stosunkowo łatwy w uprawie.
 • Tulipan Lodowy – ten gatunek osiąga około 40-50 cm wysokości. Wiele jego odmian posiada charakterystyczne kwiaty dwubarwne.
 • Tulipan Strzępiasty – jego kwiaty składają się z płatków o drobno postrzępionych brzegach. Zaliczają się do tulipanów późno kwitnących.
 • Tulipan Triumph – na końcu jego łodygi znajdują się klasyczne kwiaty o kielichowatym kształcie. W zależności od odmiany ma różne kolory.
 • Tulipan Zielonokwiatowy – ten gatunek dorasta do około 50 cm i charakteryzuje się ozdobnym wyglądem. Kwitnie w kwietniu i maju.
 • Tulipan Gigantyczny – dorasta do nawet 70 cm wysokości. W ogrodzie bardzo efektownie się prezentuje i jest łatwy w uprawie.

Sadzenie – użyj cebulek tulipanów

Cebulki tulipanów mają różny kształt i wielkość w zależności od gatunku. Mogą być owalne lub trójkątne i osiągać do kilkunastu centymetrów średnicy. Z zewnątrz pokryte są suchą łuską.

Terminy sadzenie jesienią

Jesienne cebulki tulipanów najlepiej sadzić we wrześniu lub w pierwszej połowie października. Należy zadbać o to, aby zdążyły się ukorzenić przed nadejściem mrozów.

Gdzie sadzić cebulki tulipanów?

Większość gatunków najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych. Gleba do uprawy tulipanów powinna być żyzna, próchnicza i umiarkowanie wilgotna o obojętnym odczynie. Warto wymieszać ją z małą ilością kompostu lub torfu.

Jak sadzić tulipany w cebulkach?

Większość kwiatów cebulowych sadzi się na głębokość równą trzykrotnej średnicy cebulki. Takie same wytyczne należy zastosować odnośnie cebulek tulipanów. Zazwyczaj jest to około 15-20 cm.

Rozstaw cebulek również zależy od odmiany. Im większy wyrośnie kwiat tym większa powinna być odległość między kwiatami. Według zasady nie powinna być ona mniejsza niż 10 cm.

Do sadzenia cebulek warto użyć przeznaczonych do tego plastikowych koszyczków. Zabezpieczą one cebulki, które mogą być łakomym kąskiem dla gryzoni. A dodatkowo ułatwiają ich znalezienie i wykopywanie.

5 popularnych odmian tulipanów

 • Ice Cream – ta odmiana wytwarza niesamowicie piękne kwiaty, które dzielą się na dolną i górną część. Dolna część jest różowo-zielona, a górna ma czysty biały kolor. Osiąga około 50 cm i zalicza się do tulipanów lodowych.
 • Exotic Parrot – należy do rodzaju tulipanów papuzich. Kwiaty tej odmiany mają nierówno postrzępione, pofalowane brzegi oraz są wielobarwne.
 • Angelique – osiąga około 45 cm wysokości. Charakteryzuje się okazałymi kwiatami różowym kolorze. Należy do gatunku tulipanów pełnych.
 • Negrita Double – ta odmiana zalicza się do tulipanów lodowych. Posiada zjawiskowy ciemno-fioletowy kwiat, otoczony na dole zielonymi płatkami. Dorasta do 40-50 cm.
 • Purple Lady – należy do rodzaju: tulipan gigantyczny i osiąga do 70 cm wysokości. Cechuje ją piękny fioletowy kolor.

Dlaczego warto sadzić tulipany?

Dużym atutem tych kwiatów cebulowych jest różnorodność odmian. Posadzenie kilku różnych gatunków tulipanów może ubarwić i wzbogacić nasz ogród. Dodatkowo są stosunkowo łatwe w uprawie i jeśli poświęcimy im trochę czasu będą obficie kwitły każdego roku.

Tulipany świetnie sprawdzają się również jako kwiaty cięte. Zebrane z przydomowego ogródka mogą udekorować wnętrze domu. Nadadzą się też do bukietów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.