DomDom dla emeryta – na co zwrócić uwagę przed budową?
dom dla emeryta

Dom dla emeryta – na co zwrócić uwagę przed budową?

Wielu mieszkańców bloków marzy o własnym domu z podwórkiem i werandą, na której można wypić poranną kawę. Niestety, perspektywa dojazdu do pracy, szkoły, czy na zajęcia dodatkowe sprawia, że te marzenia są odsuwane na dalszy plan. Gdy jednak przychodzi czas zasłużonej emerytury, można przystąpić do realizacji budowy. Na co należy zwrócić uwagę, planując budowę domu, w którym mają zamieszkać osoby starsze?

Lokalizacja działki – żeby nie było pod górę

Niektórzy inwestorzy posiadają własne działki, odziedziczone po przodkach. Inni mają możliwość wybudowania domu obok rodziny lub przyjaciół. Jednak w przypadku konieczności zakupu działki, oprócz sprawdzenia księgi wieczystej, praw do drogi dojazdowej, czy faktycznego przebiegu mediów w granicach posesji, należy uwzględnić również inne czynniki. Są to:

  • dostępność sklepów, usług, przychodni lub szpitala,
  • możliwość dojazdu środkami komunikacji publicznej,
  • ukształtowanie terenu – przyszły dom nie powinien być posadowiony na górze, na którą trzeba się wspinać, ani np. na terenach zalewowych,
  • przyjazne sąsiedztwo.

Co należy uwzględnić przy projektowaniu domu dla emerytów

Budynek dla osób starszych powinien spełniać dwa podstawowe warunki: być ergonomiczny i ekonomiczny. Metraż jest uzależniony od możliwości finansowych właścicieli, jednak nie wolno go przeszacowywać – zbyt duża powierzchnia będzie kosztowna w utrzymaniu, oraz może nadwyrężyć siły podczas sprzątania. Budując własny dom emeryt powinien uwzględnić fakt, że w przyszłości może poruszać się mniej sprawnie, niż obecnie. Dlatego należy wybierać projekt domu parterowego, lub przynajmniej z jedną sypialnią na parterze. Dobrym kompromisem może być dom z poddaszem użytkowym, gdzie będą mieścić się pokoje gościnne.

W przypadku domu wielopoziomowego schody prowadzące na inne kondygnacje muszą być wygodne do wchodzenia i schodzenia, a cały budynek pozbawiony tzw. barier architektonicznych: wysokich progów, schodów przed wejściem do budynku itp. W łazience warto zawczasu zaprojektować prysznic z niskim brodzikiem, lub odpływem liniowym. Ekonomiczne ogrzewanie domu ma zapewniać ciepło, nie wymagając przy tym obsługi.

Dla wielu emerytów przeprowadzka do własnego domu to spełnienie życiowych marzeń. Własne cztery kąty z podwórkiem pozwalają na czynny wypoczynek oraz generują wiele możliwości. Warto zatem zadbać, by marzenia nie zmieniły się w koszmar, a właściciele nowego lokum mogli długo cieszyć się swoim nowym, dobrze zaprojektowanym i przemyślanym domem.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.