ArchitekturaJak wybrać projekt domu dla siebie?
projekt domu

Jak wybrać projekt domu dla siebie?

Własny dom to marzenie wielu. Jedną z największych decyzji, jaką musimy podjąć przed rozpoczęciem budowy jest wybór odpowiedniego projektu. Czym się należy kierować, żeby nie popełnić błędów? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Na początek musimy się zastanowić, jakie są potrzeby naszej rodziny, jaki styl życia prowadzimy na co dzień. Nie możemy zapominać o finansach. Żaden budżet nie jest przecież z gumy. Istnieją jeszcze uwarunkowania, które są od nas całkowicie niezależne, na przykład wielkość działki czy ograniczenia urbanistyczne. Decydują się na budowę domu najczęściej rozważamy projekt budynku z poddaszem użytkowym bądź domu parterowego. Obie opcje mają swoje wady i zalety.

Domy parterowe

Domy parterowe będą idealnym rozwiązaniem, jeśli dysponujemy dużą działką budowlaną. Sprawdzą się, jeżeli mają w nich zamieszkać osoby, które mają problem z pokonywaniem schodów, na przykład seniorzy.

Domy z użytkowym poddaszem cieszą się mimo wszystko większą popularnością. Wiąże się to z polskim przywiązaniem do tradycji. Nie da się ukryć, że domy z poddaszem również mają sporo zalet. Po pierwsze mają znaczenie bardziej zwartą bryłę, dlatego ogrzanie budynku tego typu jest znacznie łatwiejsze. Po drugie bez problemu możemy wydzielić strefę dzienną na parterze i nocną na piętrze. I wreszcie po trzecie, dom z poddaszem użytkowym może zostać usytuowany na znacznie mniejszej działce budowlanej.

Jak duży powinien być idealny dom?

Wymagania stawiane przed architektem bardzo często są niemożliwe do zrealizowania. Nie ma szans, żeby w domu o powierzchni 100 m2 zmieścić obszerny salon, kuchnię jadalnię i kilka sypialni. Przyjmuje się, że w domu o powierzchni 130 – 150 m2 może wygodnie mieszkać czteroosobowa, pięcioosobowa rodzina. Wybierając projekt domu jesteśmy zmuszeni do balansowania pomiędzy kosztami inwestycji, a wygodą mieszkańców.

Ładny dom, czyli jaki?

Jak wiadomo piękno jest kategorią względną. Z jednej strony mamy do wyboru klasyczne i ponadczasowe projekty. Z drugiej zaś chcemy podążać za najnowszymi trendami. Kompetentny architekt umie stworzyć projekt, który będzie dobrze wyglądał nawet po kilku latach. Szukają fachowca w tej dziedzinie postawmy na osobę, która ma poczucie estetyki podobne do naszego.

Witaj na stylowo-mieszkam.pl – serwisie związanym z aranżacją wnętrz, designem, meblami i architekturą.